Dylemat gier

Gry komputerowe. Krytykowane za pochłanianie cennego czasu młodych ludzi. Czasu, który mógłby być przeznaczony na to, co szerzej określa się mianem “rozwój”. Zamiast zamykać dziecko w pokoju z napędem CD, powinno się je wysłać na odkrywanie świata.

Czy granie na komputerze przez dorosłych to również strata czasu?

Dla tych, którzy zajmują się grami profesjonalnie, to tylko kolejny element pracy.

Jednakże większość ludzi na codzień zajmuje się czymś istniejącym w materialnym świecie. Takie spędzanie czasu w rzeczywistości wirtualnej nie może zatem przynieść im żadnych potencjalnych korzyści.

No chyba, że zauważymy fakt, że wpływ na produktywność ma również psychiczne nastawienie człowieka.

Wiele rzeczy odmóżdża w takim samym stopniu, co gry komputerowe, ale dużo rzadziej się je krytykuje. Powiedzmy: kolorowanki – żadnych korzyści! Tylko nadgarstek cierpi. Odchwaszczanie – odmóżdżanie! Ale dodaje aktywności fizycznej do rozkładu dnia.

Spytana zatem o korzyści płynące z gier, powiedziałabym: korzyści istnieją. Ale mogą być okupione krótkowzrocznością, suchością oka, zwiększonymi rachunkami za prąd, oraz krzywizną kręgosłupa.

Zagrożenia, takie jak: bycie uznanym za dziecinnego, powinny zostać zignorowane. Nikt nie wejdzie komuś do pokoju i podejrzy, że gra w Wormsy. Chyba, że człowiek, opętany szałem dzielenia całości swojego życia na mediach społecznościowych, podzieli się tym faktem przez fotkę na Instagramie.

Ale nie musisz tego robić. Ja natomiast muszę ochłonąć po mojej godzinnej sesji gry w Simsy.

Published by kotersey

Graduated from geography (University of Edinburgh), now student of history of design and material culture at the University of Brighton. Probably drinking iced coffee and thinking about buildings/computer games.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: