Joga dla mas

Trąbią, że dieta i aktywność fizyczna to dwa kluczowe elementy zdrowego życia.

Każdy ma jakieś zajęcie ruchowe, która sprawia mu przyjemność. Bieganie. Sztuki walki. (Oba całkiem różne, bo mi kiedyś sztuki walki pasowały, dziś są dla mnie zbyt kontaktowe. Bieganie z kolei jest idealnie samotniczą rozrywką). Nawet maratonowanie po galeriach handlowych w okresie wyprzedaży można podpiąć pod aktywność ruchową.

Sportem, który dla Koterravity zawsze jest dobry i nigdy nie stanowi zagrożenia jest joga. Ostatnio nieprzyzwoicie popularna. Doskonale wpisuje się w trend uważności i powolnego życia, który króluje na półkach magazynów w kioskach i empikach w całym kraju.

To dziwne, że starając się imitować zachodnie społeczeństwo, przybliżamy się coraz bardziej ku filozofiom i dyscyplinom wschodu. Wiele ludzi bowiem fascynuje się zdjęciami kalifornijskich joginek na Instagramie, albo wskazówkami Amerykanina nawróconego na buddyzm odnośnie codziennej medytacji.

Niemal każdy poradnik o tym, jak zyskać zdrowie w 2017, zaleca rozpoczęcie praktyki jogi. Będąc osobą trochę samolubną, jestem nieco zaniepokojona – nie chcę, aby “moja” dyscyplina sportu stała się mainstreamowa, wielbiona przez masy.

Koterravita pozostaje wierna jodze od prawie trzech lat i mogłaby wydać na karnety wszystkie pieniądze ze świątecznych, prezentowych kopert. Jodze ufa, jogę kocha, i nie ma godziny tak wczesnej, aby nie była odpowiednia na ćwiczenie asan.

Co nie znaczy, że teraz masz pędzić bez namysłu na zajęcia do szkoły jogi w Twojej okolicy. Masz lepsze metody spędzania czasu, i wierzysz że diabeł może wejść Ci w odbyt w pozycji odwróconej? Nawet nie próbuj jogi. I tak w nią nie uwierzysz.

Published by kotersey

Graduated from geography (University of Edinburgh), now student of history of design and material culture at the University of Brighton. Probably drinking iced coffee and thinking about buildings/computer games.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: