Jestem u siebie

Szlachetne buraki,
Ich swojskie smaki
Najlepiej smakują
Tym, co emigrują.

Jestem u siebie, i jak to stwierdziła Pani z Kamienicy Inicjatyw, jestem wśród buraków. W zasadzie to nie ona stwierdziła, tylko jej syn, który mieszka w Londynie (i nie planuje wracać). Ludzie są różni. Ja planuję wracać, i w gruncie rzeczy już wróciłam, tylko kilka egzaminów mam do odhaczenia. Ale to jedyny interes, który wygoni mnie z rodzimej ziemi w tym roku, i przyrzekam to sobie na dobre.

Nie znaczy to, że po maju nie postawię stopy poza granicami kraju. Podróżowanie i “bycie u siebie” to dwie różne rzeczy. Studiując tutaj, pracując tutaj, ja wiem, że mam bazę i oparcie w kraju, który znam i w którym dorastałam. To prawda, kawałek mnie został w Yorkshire, ale każdy z nas zostawia kawałek siebie w miejscu, w którym spędza czas na znaczącym etapie w życiu. Takie rozkawałkowanie może komplikować sprawy, i czasem trochę boleć, i czasem powodować lekkie zamętlikowanie głowy.

Ale kiedy człowiek jest u siebie, to wie, że jest u siebie. Bo idzie ulicą i nie musi o niczym myśleć, poza tym, że ma stopy które odbijają się od cementu, i niosą go przez powietrze, które wdycha parą nozdrzy, i że ma dom, i że w tym domu czeka najprawdopodobniej makrela z Biedronki i resztka podwiędłej sałaty od pani z rynku, i że wszystko jest dobrze.

Bo ma niezbywalne prawo być tu, a nie gdzie indziej, i jest mu najzwyczajniej w świecie dobrze. Nie superdobrze, nie najlepiej, ale jest okej. Może być. I może tak zostać.

Published by kotersey

Graduated from the University of Edinburgh with a First in geography, and from the University of Brighton with a Master's in history of design and material culture. Probably drinking iced coffee and thinking about buildings.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: