Jestem u siebie

Szlachetne buraki,
Ich swojskie smaki
Najlepiej smakują
Tym, co emigrują.

Jestem u siebie, i jak to stwierdziła Pani z Kamienicy Inicjatyw, jestem wśród buraków. W zasadzie to nie ona stwierdziła, tylko jej syn, który mieszka w Londynie (i nie planuje wracać). Ludzie są różni. Ja planuję wracać, i w gruncie rzeczy już wróciłam, tylko kilka egzaminów mam do odhaczenia. Ale to jedyny interes, który wygoni mnie z rodzimej ziemi w tym roku, i przyrzekam to sobie na dobre.

Nie znaczy to, że po maju nie postawię stopy poza granicami kraju. Podróżowanie i “bycie u siebie” to dwie różne rzeczy. Studiując tutaj, pracując tutaj, ja wiem, że mam bazę i oparcie w kraju, który znam i w którym dorastałam. To prawda, kawałek mnie został w Yorkshire, ale każdy z nas zostawia kawałek siebie w miejscu, w którym spędza czas na znaczącym etapie w życiu. Takie rozkawałkowanie może komplikować sprawy, i czasem trochę boleć, i czasem powodować lekkie zamętlikowanie głowy.

Ale kiedy człowiek jest u siebie, to wie, że jest u siebie. Bo idzie ulicą i nie musi o niczym myśleć, poza tym, że ma stopy które odbijają się od cementu, i niosą go przez powietrze, które wdycha parą nozdrzy, i że ma dom, i że w tym domu czeka najprawdopodobniej makrela z Biedronki i resztka podwiędłej sałaty od pani z rynku, i że wszystko jest dobrze.

Bo ma niezbywalne prawo być tu, a nie gdzie indziej, i jest mu najzwyczajniej w świecie dobrze. Nie superdobrze, nie najlepiej, ale jest okej. Może być. I może tak zostać.

Published by kotersey

Graduated from geography (University of Edinburgh), now student of history of design and material culture at the University of Brighton. Probably drinking iced coffee and thinking about buildings/computer games.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: